Anasayfa Tüvtürk Araç Muayene Gecikme Cezası

Son Yorumlar

 • aracım 2015 model jeep camlar orijinal renkli yalnız aracı sıfır alırk... Devamı...
  07.12.2017
 • Araç kontağı kapalı iken arka ve ön park lambaları yanmıyor diye ağır ... Devamı...
  01.12.2017
 • kamyonetimin arka stop lambalarının birisinin dış camının bir kısmı kı... Devamı...
  14.11.2017
 • fakat aracın muayenesi gecmis bugün ceza yedim bu ceza arac sahibinemi... Devamı...
  13.11.2017
 • OPEL COMBO ARACIM MUAYENEDEN 185 60 15 84H LASTİKLE KALDI.LASTİK YÜK E... Devamı...
  13.11.2017
 • arkadaslar faydasi olur diye paylasmak istedim. dun yani 11.11.2017 mu... Devamı...
  12.11.2017
 • evet hocam içişleri bakanı durumu buna getiren bir açıklama yaptı hakl... Devamı...
  10.11.2017
 • araç muayene randevunuzu internetten ücretsiz alabilmeniz mümkün niye ... Devamı...
  10.11.2017
Reklam
PDF Yazdır e-Posta

Araç Muayene Gecikme Cezası

Tüvtürk Araç muayene işlemini yaptırmanın kendimizi araç muayene cezası ndan kurtarmak amaçlı bir işlem Araç muayene gecikme cezası ne kadarolmadığını aslen kendi araç güveliğimiz için olduğunu bilincinde olmamız gerekiyor. Devletimizin araç muayene işlemini bizlere belirli periyodlarla yapmımızı zorunlu kılması trafik ve yol güvenliğinin sağlanması amaçlıdır. Eskiden kıt imkanlarla ve karayolları tarafından gerçekleştirilen araç muayene, özelleşmesinin ardından modern ekipmanlar kullanılarak Tüvturk tarafından daha sağlıklı ve titiz bir şekilde yürütülmektedir. Bütün bu ön girişten sonra 2017 ceza durumları ile ilgili açıklamalarımız...

Araç Muayene son geçerlilik tarihi geçmiş olmasına rağmen gecikme cezası alınmama durumu nasıl olabilir?

Gecikme cezasız araç muayene bilgisi için linki tıklayınız.

Araç muayenesini geciktirmekten kaynaklı iki türlü ceza bizleri beklemektedir.

1- Trafik kontrollerine veya herhangi bir sebeple trafik polisine yakalanmadığınızdaki Araç Muayene Cezası :

Son araç muayene geçerlilik tarihinizi kadar muayene yaptırmadınız ve trafik kontrollerinde bu tespit edilmedi ise bu durumda Tüvtürk araç muayene istasyonuna araç muayene işlemi için gittiğimizde geciktiğimiz ay hesaplanır. Bu hesap yapılırken küsürat ay bir üste tamamlanır.

Araç Muayene Gecikme Cezası Örnek Hesap :

Diyelimki 220 gün geciktik  220gün /30 gün 7 ay 10 gün olur. Yani 8 ay gecikmiş oluruz. Gecikme cezası hesaplanırken her ay için % 5 ceza hesaplanır. Dolayısıyla  geciken aracın otomobil olduğunu varsayarsak tüvtürk araç muayene ücreti 2017 için yaklaşık 198,24 TL olduğuna göre 8 x 0,05 x 198,24 =79,30 TL lik bir ceza bizleri beklemektedir.

Bu cezanın dayanağını incelemek için tıklayınız.

 

2. Araç Muayenesiz araç kullanımı esnasında Trafik kontrollerine veya herhangi bir sebeple trafik polisine yakalandığınızdaki Araç Muayene Cezası :

Araç Muayene Gecikme Cezası

Bu durumda 2017 yılı için trafik polisinin veya diğer yetkililerin yaklaşık 96 TL ( peşin 72 TL) idari para cezası kesmeleri gerekir. Ayrıca 10 ceza puanı bulunmaktadır. Tanınan süre içerisinde aracınızın muayenesini gerçekleştirmez iseniz aracınız trafikten men edilebilir.

 

Bu cezanın dayanağını incelemek için tıklayınız.

 

Bilgi Notu : Trafikten çekme belgesi alıp belli bir süre sonra tekrar trafiğe çıkarılan araçlardan sadece trafikten çekildiği ve belgelenebildiği süre boyunca gecikme bedeli alınmamaktadır. Muayene süresinin kanıtlanamadığı durumlarda 01.01.2005 tarihi esas alınarak gecikme bedelinin tahsil edilmektedir.

Araç sahiplerinin bütün bu araç muayene cezalarına maruz kalmamaları için tüvtürk araç muayene periyodlarını geciktirmeksizin muayenelerini yaptırmalarını tavsiye ediyoruz.

Gecikme Cezasız Araç Muayene Durumu

Yurt dışındaki araç ya da araç sahipleri ile ilgili olarak muayene gecikme ücreti cezası hesaplamalarında bazı farklılıklar mevcuttur.

Yurt dışında ikamet eden kişiler: İkametgahı yurt dışında olan ancak araçları yurt içinde bulunan kişilerin yurda giriş tarihinden itibaren 1 ay içerisinde araç muayenesini yaptırması halinde % 5 gecikme bedeli alınmaz. Zorunlu muayene tarihi olarak aracın muayene için geldiği gün kullanılır.

Ticari faaliyet nedeniyle yurt dışına çikan araçlar: Ticari faaliyet nedeniyle yurt dışına çikan araçların muayenelerinin yurda giriş tarrihinden itibaren 1 ay içerisinde yaptırılması halinde % 5 gecikme bedeli alınmaz. Zorunlu muayene tarihi olarak aracın muayene için geldiği gün kullanılır.

Gecikme bedeli alınan durumlar;

- Geçerli muayene süresi dolduktan sonra yurt dışına çikan kişilerin araçlarından,

- Araç sahibinin yurda giriş tarihinden itibaren 1 ay içerisinde muayenesi yapılmayan araçlardan

- Yurt dışında ikamet ettiğini belgelendiremeyen kişilerin araçlarından,

trafik belgesinde yazılı geçerli muayene tarihinden itibaren, yurt dışında geçirilen süreler dikkate alınmaksızın tam olarak alınır.

- Diğer durumlar: Ticari faaliyet dışında yurt dışında olan araçlar ile yurt dışında ikamet etmeyen geçici süre ile (örnek: gezi amaçlı) yurt dışında olan kişilerin araçları için gecikme bedeli, aracın trafik belgesinde yazılı geçerli muayene tarihinden itibaren, yurt dışında geçirilen süreler dikkate alınmaksızın tam olarak alınır. Aracınızın veya sizin yurt dışı ile alakası yok ise yukarıdaki ceza bilgilerini dikkatlice okumanızda fayda bulunmaktadır.

Son Güncelleme: Cumartesi, 14 Ocak 2017 14:06
 
Telif Hakkı © 2008 - 2017 Arac.Muayenesi.com . Tüm Hakları Saklıdır.
Araç Muayene ve araç sorgulama ile ilgili bilgiler bulunmaktdır.